دکتر فریبرز مکاریان

فوق تخصص آنکولوژی


پزشک

شیمی درمانی رابییشتربشناسید

شیمی درمانی چیست ؟
شیمی درمانی،درمان کانسرباداروهای شیمیایی بوده که قدرت ازبین بردن سلولهای کانسری رادارند.این داروهارااغلب داروهای«ضدکانسر»گویند.

کانسر چیست ؟
سلولهای طبیعی دریک سیکل کنترول شده ایجادشده، رشد کرده ومی میرند.وقتی کانسراتفاق می افتد،این سلولهادربدن،بیش ازنرمال تکثیر شده وبه گونه ای کنترل نشده افزایش تعدادمیدهند.این سلولها ابتدا با رشد در محل خود توده ای راتشکیل داده و به تدریج ایجاد اشکال در بافت حاوی آن میکند . به عنوان مثال اکر این توده کانسری در پستان ایجاد گردد در مراحل اول تنها توده احساس می شود و سپس به پوست و غددلمفاوی زیر بغل تهاجم پیدا میکنند .وسپس این سلولها به خون رسیده و به بافتهای دیگر از جمله کبد و ریه و غیره منتشر شده وباایجادتوده در محلهای جدیدسبب بروز علایمی مانند ایجاد سرفه و تنگی نفس در ریه و یاایجاد زردی در موارد انتشاربه کبد میکند.

مواد مغذی بدن توسط این سلولهای کانسری مصرف میشود و از طرفی موادی از این سلولها آزاد میگردد که سبب بی اشتهایی می گردد لذا بیمار مبتلابه کانسر شروع به لاغر شدن میکند.تکثیرسلولهای کانسری اگر در هر مرحله متوقف شود سبب از بین رفتن کانسر خواهد شد.درحقیقت این سلولها یک سیکل ایجاد و مرگ دارند و اگر نتوانند خود را تکثیر کنند از بین خواهند رفت.

شیمی درمانی چگونه عمل می کند ؟
داروهای ضدکانسربامتوقف کردن رشدوتکثیر سلولی سبب تخریب واز بین رفتن سرطان می شود(اگرسلولهای کانسری تکثیرورشدنداشته باشندتخریب شده ومیمیرند).البته باید در نظر داشت که بادرمانهای ضدکانسر،سلولهای نرمال، به خصوص سلولهایی که سرعت رشد بالایی دارندنیزآسیب می بینند.آسیب به سلولهای نرمال سبب بروز عوارض جانبی شیمی درمانی می گردد.این سلولهای نرمال معمولاً سریعاً خودرا بعد از شیمی درمانی ترمیم خواهند کرد .ازآنجایی که بعضی داروهای شیمی درمانی در هنگام مصرف با همدیگربهترعمل میکننداغلب دویا چندداروراباهمدیگرتجویزمی شودبه این روش درمان شیمی درمانی چند دارویی می گویند .

با روشهای دیگر نیز ممکن است کانسررا بتوان درمان کرد.مصرف بعضی داروها اثر هورمونهای بدن را مهار می کندویا از تولید هورمونها جلوگیری میکنند وبا این روش جلوی رشد سلولهای کانسری گرفته میشود.ویاپزشکان ممکن است از درمانهای بیولوژیک استفاده کنند،این مواد یکسری عوامل ایمنی هستند که برضد سلولهای کانسری وارد عمل میشوند.بدن انسان معمولاً این مواد را به مقدار کم تولید می کند . این مواد را میتوان در آزمایشگاه ها تولید و به بیمار تجویز کرداین داروهاسبب تخریب سلولهای کانسری ویا تغییر تظاهرات بیماری می شود.از این عوامل بیولژیک جهت کمک به ترمیم سلولهای طبیعی بدن که در طی شیمی درمانی آسیب دیده اند نیز استفاده می شود .

هدفهای مختلف ازانجام شیمی درمانی :
براساس نوع کانسروپیشرفتهای موجود،ازمصرف شیمی درمانی هدفهای مختلفی پی گیری میشود .
1- شفا دادن کانسر(cure). وقتی یک بیمارمبتلابه کانسرشفایافته تلقی میشودکه دلایل وجود سلولهای کانسری دروی ازبین برودوتامدت زمان مشخصی بیماری عودنکند.
2- کنترول کانسر(Remision). جلوی سلولهای کانسر گرفته شده و یا سرعت رشد آنها کم می شود ، و سلولهای کانسری که ازمحل اصلی خود در بدن به قسمتهای دیگر بدن انتشار یافته اند کشته می شوند.در این مرحله به وسیله معاینه و روشهای رادیولژیک و آزمایشگاهی نمی توان سلول کانسری را در بدن مشخص کرد.ولی ممکن است به صورت میکروسکوپی سلول کانسری درمناطقی از بدن مخفی باشدوبعد از مدتی از ختم شیمی درمانی مجددا بیماری عود کند. « کلاً نتوان کانسر را در بدن بیمار ریشه کن کرد».
3- تسکین علائمی که به دلیل کانسرایجادشده اند.
سبب می شوندبیمارزندگی قابل تحملی راداشته باشد.ولی باقیمانده کانسر در بدن قابل تشخیص است.دراین حالت شیمی درمانی درسیربیماری وطول عمرتاثیرندارد. و نها جهت کنترول علایم بالینی بیمار به کار میرود.

با توجه به هدف درمان به یکی از روشهای زیر میتوان شیمی درمانی را انجام داد :
Ø Neo-adjuvant therapy به شیمی درمانی قبل ازانجام جراحی اصلی میگویند.در این حالت شیمی درمانی سبب انجام راحتر و کاملتر جراحی می گردد. مثلا در خانمی که تومور پستان خیلی بزرگ دارد ،ابتدا شیمی درمانی میگردد ،با کوچک شدن توده امکان جراحی کامل با حفظ پستان بدست می آید.
Ø Adjuvant Chemotherapy ریشه کن کردن سلولهای کانسری که ممکن است بعد از جراحی و یااشعه درمانی باقیمانده یاشند.
به این روشAdjuvant Chemotherapy یا شیمی درمانی تکمیلی گویند.به عنوان مثال در اکثر موارد در آزمایشات بعد از جراحی کانسر پستان و یا کانسرروده بزرگ هیچگونه باقیمانده ای وجود ندارد،ولی با توجه به تجربیات قبلی تعداد زیادی از این افراد بیماری عود می کند. لذا بعد از جراحی این بیماران شیمی درمانی می شوند
Ø شیمی درمانی ممکن است سبب افزایش اثراشعه درمانی و یا درمانهای بیولوژیک می شود .


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

azar [ 1392-12-09 ]
لطفا در مورد تغذبه بیماران سرطانی مطلب بنویسید .با تشکر. آذر

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
برنامه هفتگیعذرخواهیمطالب و مقالاتبرنامه هفتگیتغذیه در سرطانسرطان سینه در زنانشیمی درمانیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر